Alternativní péče o tělo i ducha
Kontraindikace
Shiatsu se obvykle nepoužívá, pokud klient bojuje s kancerózním onemocněním. Shiatsu totiž zvyšuje proudění tekutin v cévním a lymfatickém systému, což by mohlo přispět k rozšíření choroby po těle. Nicméně pokud takovému klientovi lékař nezakazuje tělesný pohyb a hluboké dýchání, které rovněž podporují krevní a lymfatický oběh, pak může být shiatsu na místě, neboť svým antistresovým působením může pomoci zvládat symptomy nemoci i negativní projevy léčby. V každém případě by však bylo nutné konkrétní vyjádření ošetřujícího lékaře. Pro posílení a podporu klientů v takové situaci volím jiné šetrné ošetření, např. ladičkami či tzv. prenatální ošetření hlavy, rukou či chodidel, při nichž se klient krásně uvolní, odpočine si a myšlenky se stáčejí k příjemným věcem. Pokud klient trpí lymfedémem, mohu ho ošetřovat cílenou lymfatickou masáží - zde ovšem po vyjádření lékaře.
Shiatsu se obvykle rovněž neprovádí u těhotných klientek do 3. měsíce těhotenství, přestože jemné shiatsu neohrozí zárodek pevně uhnízděný v těle matky. Nicméně v rané fázi těhotenství bohužel poměrně často dochází k samovolnému odchodu plodu, což bývá velmi bolestná událost. Žena pak obvykle pátrá po příčině a byla by škoda, kdyby ji přičítala, byť neprávem, na vrub shiatsu a na tuto metodu péče o tělo i ducha zanevřela. Šetrné shiatsu je totiž pro nastávající maminky naopak skvělou možností, jak se bezpečně a příjemně protáhnout a uvolnit se.
Shiatsu není vhodné provádět při akutních horečnatých stavech, jelikož horečka je známkou toho, že tělo již samo bojuje s infekcí, a v takové chvíli není vhodné ho přetěžovat.
V případě pochybností mi raději předem zatelefonujte, můžeme zvolit i jinou metodu péče.